קריית הטכניון – "מודל לעיר חכמה"

 

בשנים האחרונות מותקנות בטכניון עוד ועוד מערכות "חכמות" המאפשרות שליטה, בקרה, חיסכון במשאבים והתייעלות אנרגטית. בשנה האחרונה הותקנה מערכת חדשנית של חברת SAR WIRELSS, המהווה בסיס לפלטפורמת בקרה של מערכות נוספות, וכשלב ראשון משמשת את הטכניון לבקרת תאורת החוץ בקמפוס .

aרקע

בהובלת הפורום להתייעלות אנרגטית, עם צוות החשמלאים, בוצעה התקנה של מערכת חדשנית, של חברת SAR WIRELESS (סער ווירלס סיסטמס(www.sar-wireless.com  החברה מתמחה בפיתוח וייצור של מערכות אוטומציה לשליטה מרחוק על התקני קצה שונים מתחומים שונים, ופרסה מערכות דומות בארץ ובשווקים בעולם. בעזרת המערכת ניתן לבצע שליטה ובקרה על מערכות כגון חשמל מים גז תאורה ומגוון רחב של חיישנים, תחת "ענן תקשורת" מאובטח. המערכת הינה אלחוטית ולא דורשת התקנת תשתיות חדשות ומאפשרת פתרון למוסדות, ורשויות ובתי עסק, ליצירת תשתית לעיר חכמה או לניהול חכם לפי צרכי הלקוח.

כשלב הראשון להפוך את קמפוס הטכניון שבחיפה לקמפוס חכם, יושמה המערכת לצרכי בקרה ושליטה מרחוק על תאורת החוץ, כצעד נוסף להפיכת הטכניון לחלוץ במודל של עיר חכמה.

תנאי בסיס לקיום "עיר חכמה" המספקת תשתיות חיוניות איכותיות, הוא קליטת מידע מהשטח בזמן אמת ושליטה ובקרה על התשתיות.     באמצעות המערכת, ניתן לבצע שליטה ובקרה מלאה בצורה אלחוטית על מרכזיות תאורת חוץ, כאשר כל המידע מתקבל בזמן אמת על גבי מפת GIS המתעדכנת כל מספר דקות. המפה מאפשרת ללקוח לראות מצב פעולה של התשתיות השונות ותקלות המתרחשות בזמן אמת.

בשלב זה בוצעה בטכניון התקנה ל- 28 מרכזיות ראשיות של תאורת חוץ, המכסות כ- 80% מתאורת הקמפוס. באמצעות המערכת ניתן לשלוט מרחוק, לקבוע אופני הפעלה אוטומטיים וכן להדליק ולכבות באופן ידני, או לבצע תכנות תרחישים. בימים אלו בוחנים התקנה של שליטה ובקרה על תשתיות מרכזיות נוספות בקמפוס.

 

בקרת תאורת חוץ

עד כה תאורת החוץ הופעלה באמצעות שעוני זמן, או רגשי תאורה. שעוני הזמן מפעילים את תאורת החוץ ע"פ לוז קבוע, אולם שעות השקיעה והזריחה משתנות במהלך עונות השנה והשינוי של אורך היממה מגיע לפער של למעלה מ- 4 שעות. הדבר מצריך שינוי השעונים מספר רב של פעמים ובעיקר בתקופות המעבר. שימוש ברגשי תאורה גם הוא בעייתי בשל רגישותם לצל, עננות וכדומה. הפתרון הטוב ביותר הינו שימוש בשעון אסטרונומי המבצע כיבוי והדלקה בדיוק ע"פ זמני הזריחה והשקיעה.

יתרונות המערכת בהיבט תאורת החוץ:

 • הפעלת כל מרכזיה במצב שעון אסטרונומי לקבלת חיסכון מרבי לכל אורך השנה.
 • בטיחות המשתמשים – קבלת התראות בזמן אמת על גבי מפת GIS ובטלפון הנייד, על כשל בהפעלה ומצב בו אזורים נותרים חשוכים !
 • הפעלה ידנית מרחוק של כל אזור לצרכי תחזוקה, כגון החלפת נורות ואיתור תקלות.
 • מדידת צריכת אנרגיה של כל מרכזיה כדי לנתח עלויות חשמל לפי אזורי צריכה.
 • התקנה פשוטה ומהירה על תשתית קיימת ללא צורך בשינוי תשתית קיימת.

ממשק GIS

SAR WIRELSS בשיתוף עם חברת מרום פתרונות תיעוד ומיפוי בע"מ, פיתחו יחדיו ממשק למפת GIS, באמצעותו הטכניון יכול לקבל תמונת מצב בזמן אמת של תשתיות הקמפוס על גבי מפה, עם נראות מהירה למיקום מדויק של היחידות הנשלטות. חיווי על תקלות וקריאת נתונים מהיחידות.

את המפה מציגים על מסך המחשב או בטלפונים ניידים של החשמלאים וניתן לראות במהירות היכן דולק האור, איזה אזור מוחשך בשל תקלה, לשנות הפעלה ע"פ שעון זמן, שעון אסטרונומי, או הפעלה ידנית.

morkabבטיחות ובטחון

תאורת החוץ בנוסף להיותה נחוצה לתפקוד הקמפוס בשעות החשיכה, היא בעלת חשיבות לבטיחות וביטחון המשתמשים. בזמן תקלה לעיתים לוקח זמן רב עד לקבלת הדיווח על היעדר תאורה, דבר המסכן את ציבור המשתמשים. באמצעות המערכת צוות החשמלאים יכול לדעת בזמן אמת היכן קיימת בעיה ולפתור אותה במהירות האפשרית.

יכולות נוספות

פרט לבקרה ושליטה על מערכת תאורת החוץ, המערכת של SAR WIRELESS מאפשרת גמישות ושליטה על התקנים חכמים אחרים שניתן להתקין, כגון :

 • שליטה על מערכת בטחון, קבלת נתונים מרחוק על פעולת גנראטורים, הזנות חשמל ועוד.
 • יחידות ניטור קווי מתח (גנראטורים, לוחות חשמל) לצרכי בטיחות והתראות .
 • יחידות לקריאת שעוני מים, מערכות גז.
 • פתרונות לקבלת התראות של חיישני נוכחות לביטחון והתייעלות אנרגטית.
 • יחידות לקריאת סנסורים כגון IR לחות, טמפרטורה ומגוון חיישנים לתעשייה.
 • יחידות מיתוג חכמות לצרכני חשמל כגון מזגנים לוחות תאורה ומנועים.

23

חיסכון והקטנת פליטות פחמן

הטכניון משקיע מאמץ רב לקידום התייעלות אנרגטית, בהתקנת אמצעים וביצוע פעילות מגוונת לחיסכון בהובלת הפורום להתייעלות אנרגטית ומשרד קיימות הקמפוס. באמצעות מערכת בקרת התאורה מרחוק, מתקיים חיסכון, בכך שמערכת תאורת החוץ מופעלת בשעות החשיכה בלבד, ללא מרווחי הפעלה לפני רדת החשיכה, או לאחר הזריחה ללא צורך. ובכך הטכניון הינו "ירוק" יותר עם ניהול משאבים, הקטנת פליטות גזי חממה וזיהום האוויר.

בקרת גופי תאורה בצורה פרטנית

בנוסף בוצעה התקנה של מספר גופי תאורת חוץ מסוג LED בשיתוף עם חברת געש תאורה, בהם הותקן בגוף הלד הטכנולוגיה של חברתSAR WIRELESS  לשליטה על כל גוף תאורה בנפרד. הפתרון מיועד לספק מענה למקומות בהם דרושים פתרונות ייחודיים, כגון מקומות מרוחקים או כאלה בהם נדרשת הדלקה בתרחישים השונים מפעולת תאורת החוץ.

4 5

גוף תאורה חכם בטכניון – כחלק מפתרון כולל

בימים אלו כחלק משלב נוסף להפוך את הטכניון לעיר חכמה. תבוצע התקנה לפריסה של יחידות בקרה וקריאה נוספות, כגון יחידות לניטור קו מתח גבוה. יחידות לקריאת מודד חשמל ומים  . מערכות אזעקה להתקנים רגישים.