מעונות

English

מתחם מעונות חדש בטכניון

מערך מעונות הסטודנטים בטכניון הוקם בתחילת שנות החמישים. בשנים האחרונות (החל משנת 2004) נבנו 17 מבנים ונוספו 1326 מיטות, כך שתפוסת המעונות כיום הינה כ 4500 מיטות.

קיימות תוכניות נוספות להגדלת מערך המעונות בקמפוס כך שהתפוסה תגדל בעתיד.

המעונות מפוזרים ב-7 אתרים (6 ברחבי הטכניון, 1 ברחוב אלנבי), ומכילים ריכוזי מעונות הכוללים 112 מבנים כולל בתי הארחה בשטח של 111,748 מ"ר ברוטו.

בצמוד למבני המגורים פזורים ברחבי הקמפוס מתקנים לרווחת הדייר, הכוללים חדרי כביסה, מרכזי לימוד, חוות מחשבים וחדר האזנה ומוסיקה.

במעונות הממוקמים בקמפוס הטכניון (פרט למעון קסל המיועד לרפואנים ונמצא בקרית אליעזר), גרים סטודנטים תלמידי מכינה, תואר ראשון ותארים מתקדמים. משרד המעונות מטפל במיון תלמידי התואר הראשון בלבד, עפ"י קריטריונים קבועים מראש.

tahton_outside

מעונות גוש תחתון. צילום: אבי מזור

במעונות הטכניון נערכו מספר תוכניות על מנת לייעל את השימוש במשאבים השונים ולהפוך אותם למעונות ירוקים. על הנושא אמון אבי מזור, מנהל תחזוקת המעונות אשר מנוהלים על ידי הגב' נילי נאור. בנוסף באגודת הסטודנטים פועל רכז מעונות שמסייע בקידום הליכי התייעלות אלו. בימים אלה נמשכים תהליכי שיפוץ ובנייה מתוך מטרה לייעל את השימוש במשאבי המים, החשמל והגז.  ניתן לראות את הסטאטוס הנוכחי של מצב הבניינים במתחמי המעונות השונים כאן, למשל לגבי התקנת דודי שמש, מערכת מיזוג שמשמשות גם לחימום בחורף במקום הסקה על ידי סולר , התקנת כיירים חשמליות או גז ועוד.

צריכת חשמל

בחלק ממעונות הטכניון נגבה תשלום עבור צריכת חשמל במעונות בהם הותקנו מזגנים ודודי שמש. הדבר מעודד את הסטודנטים לחסוך בשימוש בחשמל עליו הם משלמים בנפרד. גביית החשמל נכנסה לפועל במעונות מזרח, מרגע הכנסת מערכת המיזוג לדירה.

צריכת סולר

בעבר רוב מעונות הטכניון חוממו על ידי ההסקה מרכזית בסולר. עלות ההסקה שגבוהה בקירוב פי  10  מחימום במזגן גררה גם בזבוז גדול של אנרגיה בהתחשב בכך שבסופי שבוע חלק גדול מהרווקים אינם במעונות (רוב הזוגות נשארים).

בשנת 2009 בלבד חסך הטכניון כמיליון ש"ח בקירוב בהשוואה לשנת 2008, עבור הוצאות אנרגיה על הסקה בלבד עקב פרויקט התקנת המיזוג במעונות מזרח ישן, קסל וגוש עליון, אשר החליף את השימוש ברדיאטורים.

צריכת אנרגיית סולר וגז לחימום רחצה והסקה בין השנים 2004-2012 (הנתונים מעודכנים נכון לתאריך 4.12.2012): 

dorms 4.12.2012

הערות :

  • צריכת סולר ב- 2006 קטנה עקב חורף קל (הקטנת שעות חמום הסקה) ומלחמת לבנון השנייה, ועקב התקנת מזגנים במעון קסל.
  • צריכת דורגז גדלה עקב אכלוס מבנים בשער מזרח חדש, ב-2008 אמורה הצריכה להתייצב.
  • ב- 2006 הצריכה קטנה יחסית (למרות תוספת במבנים) עקב הקטנת שעות חמום.
  • צריכת סולר  בגוש עליון קטנה החל מ-  2007  עקב התקנת מזגנים בנווה אמריקה + בור + סנאט ושלון פ.ב.

מעונות גוש עליון

חדר מכונות 119  במעונות גוש עליון שימש לחימום מים חמים לרחצה והסקה למבני גוש עליון.

פרויקט התקנת מזו"א בגוש עליון הסתיים בדצמבר 2009.  התקנת המזגנים הפחיתה בהדרגה את צריכת הסולר עקב הפסקת אספקת מים חמים להסקה מחדר המכונות למבנים שמוזגו. (נווה אמריקה, בור, סנאט)

משמעות האמור היא שהחל מדצמבר 2009 שימש חדר המכונות את מבנים 115,116,117 (ציבוריים, לרחצה והסקה, לא הותקנו מזגנים) ובמבני הסנאט 159-172 הותקנו דוודי שמש למים חמים לרחצה.

senat_outside

מעונות הסנאט. צילום: אבי מזור

על פי הצעה שנכתבה במרץ 2009, סגירת חדר מכונות ללא קשר למועד הריסת מבנה 119 תחסוך בשנה בנושא אנרגיה בלבד כ- 700,000 ₪ ובשלוש שנים למעלה משני מיליון ₪.

מעונות קנדה

צריכת הסולר להסקה מהווה כ-  55%  מהצריכה השנתית  (132 ק"ל ב2010 ) וכ-  45%משמשים לחימום מים חמים לרחצה.

בשנת 2009 הוגשה הצעה ראשונית לצימצום השימוש בסולר במעונות קנדה. חדר מכונות 937 מופעל בסולר ומשמש לחימום מים חמים לרחצה והסקה לכל המבנים בקנדה. (למעט מגדלים בהם יש חדרי מכונות המופעלים על חשמל ומשמשים לחימום מים חמים לרחצה בלבד).

במהלך חודש אפריל 2010 החל תהליך בהתקנת מערכות מיזוג אויר במעונות קנדה, עבודות שצפויות להסתיים ב-  2018.

הפרויקט כולל גם שדרוג  תשתית החשמל כולל הוספת מונה חשמל לכל דירה.

התקנת המזגנים תפחית בהדרגה את צריכת הסולר עקב הפסקת אספקת מים חמים להסקה מחדר המכונות.

השקעה של  כ-  1 מליון  ₪ לתשתית חשמל למיזוג , קידמה את פרויקט המיזוג בקנדה (במסגרת השדרוג).

הצריכה הממוצעת לסולר במעונות קנדה כ-  200  ק"ל  בשנה שהם כמיליון  ש"ח במחירי אוקטובר 2009 .

לאחרונה הותקנו דודי שמש ( 150  ליטר)  על גגות המבנים בקנדה, בדומה לדודים המותקנים בבניינים גרוס ובנק הפועלים, דבר שיפחית בהדרגה גם את צריכת הסולר לרחצה. התקנת 88 דוודים ב-  11  כניסות שנותרו במעונות קנדה בעלות של כ- 450,000  ש"ח (השקעה של כ-  75,000  ש"ח בשנה במשך שש שנים) מתקציב ההנהלה תחסוך כ-  300,000  ש"ח  בשנה. כלומר, ההשקעה תחזיר את עצמה תוך פחות משנתיים. באוקטובר 2013 צפוי להסתיים פרויקט התקנת דודי שמש במעונות קנדה.

תאורה

במעונות מותקנות נורות פלורסאנט חסכוניות בחשמל.
בנוסף קיימים אמצעי התייעלות בתאורת חוץ. התאורה מופעלת ע"י תאי פוטוצל (המרגישים בחשיכה) בשילוב עם שעוני זמן. התאורה פועלת בצורה מלאה מרגע החשיכה ועד לחצות, אז וכאשר התנועה של מכוניות והולכי רגל יורדת משמעותית, מורידים את כמות התאורה ל- 1/3 – 2/3  בהתאם לאזורים המוארים.
תאורה דקורטיבית אף היא מופסקת בשעה 22:00  ועד חצות. מהנדס החשמל של הטכניון, איציק רומנו, הוסיף : "אנו פועלים לביצוע הפעלה עם בקרה מרחוק ושעון אסטרונומי (היודע במדויק את שעות האור בכל ימות השנה) אולם הנושא עדיין לא מתוקצב".

מים

בשנים האחרונות החל מבצע של התקנת חסכמי מים בכל הדירות במעונות הסטודנטים. ההצעה עלתה בעקבות ההבנה שלצד החיסכון במשאב המים נלווה גם חיסכון כספי שנתי של כ 110 ש"ח למקלחת.

במעונות הטכניון נרכשו חסמים על פי הכמויות הבאות :

ב-  4/2008  נרכשו  1290  חסכמים  למעונות מזרח.

ב-  1/2009  נרכשו  250  חסכמים  למעונות סגל זוטר.

ב-  3/2009  נרכשו  920  חסכמים  למעונות קנדה.

ב-  7/2009  נרכשו  400  חסכמים  למעונות עליון ותחתון.

בנוסף, לדברי מנהל תחזוקת המעונות, אבי מזור,  במסגרת החיסכון מקודם נושא של מעבר לניאגרה דו כמותית.
החל מחודש יוני 2012 נגבה תשלום עבור צריכת מים במעונות מזרח חדש. התוכנית לחיסכון במים עלתה לדיון כבר בחודש פברואר 2012, לאור הצלחת המבצע בחיסכון בחשמל במתחמי המעונות.
לצורך זה, נעשתה הנחה לכל דיירי מזרח חדש, לפי צריכת ממוצע, שנמדדה במהלך מס' חודשים. ~ 2.7 קוב לסטודנט לחודש. "מי שחוסך במים, חוסך גם בתשלומי דיור", מספר קונסטנטין, רכז המעונות באגודה.
גביית תשלומי מים אמורים להיכנס בהדרגה לכלל אזורים במעונות.

מיחזור

בכל מרחבי הקמפוס ובמעונות בפרט מוצבים פחי מחזור שונים (בקבוקים, ניירות וכו').