פעילויות

תאריך: 15.6.2019

מטרתה של הל"ב (הקהילה למרכז קיימות בטכניון) היא ליצור מגוון פעילויות בטכניון ובפקולטות השונות ע"י סטודנטים מתנדבים כחלק מפעילויות וארועים שמארגן המרכז לקיימות בטכניון. הפעילויות הינן מגוונות ותלויות ביוזמות של הסטודנטים. בנוסף, סטודנטים בהל"ב יוזמים פרויקטים במטרה להפוך את הקמפוס לסביבתי יותר ביום יום, על מנת 'לחיות' את מה שהוא מאמין.

יש לכם רעיון לפעילות או לפרויקט שאתם רוצים להוביל? רוצים להצטרף להל"ב ולקחת חלק בעשייה?  רשמו מייל ל- kayamut@technion.ac.il או מלאו את טופס ההצטרפות, כאן.

הסברה בנושא משבר האקלים לראשי צוות של 'מהנדסים ללא גבולות'

ב-24.5.19 בהדריון התקיים דיון במסגרת סמינר ראשי צוות של מהנדסים ללא גבולות עם פעילה במרכז קיימות בטכניון על נושא משבר האקלים והשפעותיו על קהילות במדינות מתפתחות.
בסמסטר הנוכחי 30 סטודנטים בטכניון עוברים קורס בנושא משבר האקלים מטעם מרכז הקיימות על ידי מרצה של מרכז השל כאשר אחת המטרות היא להעביר את הידע הנלמד הלאה.

אם גם אתם רוצים לנהל דיון והסברה בנושא משבר האקלים במסגרת קבוצתית על ידי אחד הפעילים במרכז קיימות אשר עבר את קורס משבר האקלים, צרו עמנו קשר בדף פייסבוק או במייל kayamut@technion.ac.il.

presentation1

סדנת נגרות

ב-21.5.19 התקיימה סדנת נגרות בשיתוף עם לשכת דיקן הסטודנטים ואס"ט. הסדנה נערכה על ידי studio9 ודיברה על עולם הקיימות והסביבה דרך שימוש חוזר בעץ, ונתנה הזדמנות ליצירתיות ועשייה לתפוס את הבמה. כל זה ביחד עם חברים, באווירה מעשירה ומוזיקה ברקע!

presentation1

סדנת יצירה – דמיון במסגר

ציוד לא זורקים, יוצרים איתו אומנות !

בהנחייתה של פולה רייקין, ב-7.4.19 התקיימה סדנת קולאז' בשימוש חומרים ממוחזרים. במבט נוסף מסביבנו נוכל לגלות כל כך הרבה חפצים מכל מני סוגים אשר ניתן למחזר ולתת להם משמעות חדשה, ובכך גם לשמור על הסביבה.

presentation1

מצעד האקלים הארצי 2019

ביום שישי ה- 29.3.2019 יצאה משלחת מהטכניון של כ-20 סטודנטים הפעילים במרכז קיימות בטכניון למצעד האקלים 2019, האירוע הסביבתי הגדול ביותר בישראל המתקיים אחת לשנה. התכנסו בגן מאיר ארגוני סביבה, פעילים ואזרחים שאכפת להם משינויי האקלים והסביבה והטכניון, יחד עם אונ' בן גוריון והעברית, הגיעו להשמיע את הקול האקדמי.

המזרח התיכון, המקום שבו אנחנו חיות וחיים, הוא אחד האזורים הראשונים לסבול מנזקי משבר האקלים ובצורה החמורה ביותר. ההערכות המדעיות מזהירות שאם לא תהיה גמילה מדלקים מזהמים והפסקת פליטות גזי החממה באופן מוחלט, המזרח התיכון יהפוך לאזור קשה – עד בלתי אפשרי – למחייה. משבר מים קשה יפקוד את כל מי ומה שחי, גלי חום יהפכו לחלק בלתי נפרד בחיים שלנו – התחזיות צופות שב-200 ימים בשנה הטמפרטורה הנמדדת תעמוד על 50 מעלות. על כן, ישנה חשיבות רבה למעורבות של האקדמיה בנושא.

פעילים של הל''ב במצעד עם שלטים וחולצות המייצגים את הטכניון

פעילים של הל"ב במצעד עם שלטים וחולצות המייצגים את הטכניון

יחד עם פרופסור ירון זיו, ראש קמפוס ירוק של אונ' בן גוריון

יחד עם פרופסור ירון זיו, ראש קמפוס ירוק של אונ' בן גוריון

צהרי יום ד'

הל"ב הוציאה חולצות של מרכז הקיימות בטכניון וחנכה אותן בצהרי יום ד'. הקהילה הקימה דוכן וחלקה בירות רק למי שהגיע עם כוסות מראש כאשר פרסמה ברשתות החברתיות Bring your own cup כדי להראות כי אפשר גם להנות וגם לקיים. המטרה ליצור פעילות כזו מס' פעמים בסמסטר וכך להכיר לאנשים את פעילות המרכז וגם לעודד שינוי הרגלים ע"י הבאת כוס מהבית.

%d7%a6%d7%94%d7%a8%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%93

 

בנוסף, בכל צהרי יום ד' שאין בה בפעילות מיוחדת, נקבע כי הסטודנטים יפגשו לצהריים בגן האקולוגי. כך יוכלו להתייעץ אחד עם השני בנוגע לפרויקטים שרצים או שמעוניינים להוציא לפועל, וגם פשוט להכיר יותר טוב ולהנות מהחברה.

יחד עם אילנה (משמאל), רכזת תרבות וחברה מטעם לשכת דיקן הסטודנטים

יחד עם אילנה (משמאל), רכזת תרבות וחברה מטעם לשכת דיקן הסטודנטים

סיור במרכז חינוך סביבתי בחירייה

ב-24.1.19 מרכז קיימות בטכניון הוציא סיור למרכז חינוך סביבתי בחירייה.

היה סיור מרתק בו למדנו כי כמובן הפחתה מהמקור הינו נחוץ והכרחי אך במצב הנוכחי אין מניעה מיצירת פסולת ופארק חירייה מטפל בפסולת זו בכמה דרכים:

במרכז מבצעים הפרדה של פסולת רטובה מיבשה. כשמגיעה פסולת אשר הינה בעיקר רטובה – הפרדת הפסולת הרטובה מהיבשה מתבצעת באמצעות הפרדה ע"י משקל סגולי כאשר הפסולת הרטובה 'מרחפת' במים לעומת היבשה שצפה או שוקעת. לאחר מכן מתבצע מעבר למתקן אשר מייצר ביוגז באמצעות פירוק אנאירובי. הביוגז מועבר לחברת החשמל והבוצה הנוצרת כתוצאה מהפירוק משמשת כקומפוסט אשר מועבר ליערות להשבה לטבע.

מתקן נוסף הינו מתקן RDF -Refused-Derived Fuel אשר נועד להפרדה של פסולת יבשה. למעשה גם במתקן זה מתבצעת הפרדה של הפסולת הרטובה מהיבשה. זאת באמצעות סינון ע"פ גודל ולאחר מכן מתבצעת הפרדה של הפסולת היבשה הקלה (פלסטיקים למינהם) מהיבשה הכבדה (מתכות וכו') באמצעות רוח (כן כן, מה ששמעתם). הפסולת הממוינת נגרסת ונשלחת כדלק חלופי למפעל 'נשר' ברמלה שהוא אחד מצרכני האנרגיה הגדולים במדינת ישראל.

בנוסף, גם מההר הצמוד אשר מוכרז כפארק אריאל שרון נשאב גז מתאן הנוצר כתוצאה מהפסולת שהוטמנה שם שנים רבות. אותו גז מועבר בצינורות אל מעבר הכביש ומשמש כאנרגיה חלופית למפעל טקסטיל.

כמו שניתן להבין, הטכנולוגיה והידע המדעי משחקים תפקיד חשוב ופה אנחנו נכנסים לתמונה. אך אין ספק שיש למצוא את הדרך לשלב בין חינוך להפחתה ומציאת פתרונות טכנולוגים. רק כך נשנה את המצב הנוכחי.

מיצגים מזבל בחירייה

מיצגים מזבל בחירייה

סיור בפארק אריאל שרון

סיור בפארק אריאל שרון

מתקני הפרדה והכנה לקראת RDF

מתקני הפרדת פסולת והכנה לקראת RDF

אתם מוזמנים לקרוא עוד באתר של המרכז הסביבתי לחינוך בחירייה ולהצטף לסיורים הבאים ולארועים נוספים!

מפגש פעילים ראשון – יציאה לדרך הל"ב

ב-9.1.19 התקיים מפגש מתעניינים ראשון למרכז הקיימות בטכניון!

זה הזמן להתחיל שינוי ולהשפיע על הסביבה שלנו על מנת לעורר מודעות ירוקה ואורך חיים מקיים!

הפעילים שהצטרפו אלינו יקבלו מהמרכז לקיימות תמיכה מלאה לביצוע פרויקטים ופעילויות.

מפגש פעילים במועדון אדוה''ט

מפגש פעילים במועדון אדוה"ט