תוכנית החיסכון באנרגיה

בקמפוס מתקיימת פעילות ענפה לחיסכון באנרגיה באמצעות הפורום לחיסכון באנרגיה.

 

מסגרת מיזם "קמפוס ירוק", התגייס אגף בינוי ותחזוקה בטכניון לפרויקט שמטרתו חסכון בעלויות החשמל, והורדת צריכת האנרגיה בטכניון. מנכ"ל הטכניון מינה פורום לחסכון באנרגיה, בראשות פרופ' אדם שורץ, שמטרתו להוביל לחסכון של 25% באנרגיה בטכניון. על מנת לאמוד את היכולת לחסוך באנרגיה וכדי להבין וללמוד את הנושא, בפברואר 2007 החל פיילוט (למשך שנתיים) להרצת הפרויקט אותו מנהלים איציק רומנו, ועדי בן ארי, מהנדסי החשמל ומיזוג האוויר של הטכניון. לפיילוט נבחרה הפקולטה לחשמל בטכניון אשר כוללת שני בניינים בשטח כ- 27,000 מ"ר וחניה 2,000 מ"ר ( 12 קומות ו- 5 קומות).

image001

.

הפעילות כוללת ניתוח צריכת החשמל, של הפקולטות המשתתפות בפעילות החיסכון, בדיקה מקצועית ומקיפה של הפוטנציאל לחיסכון, יישום פעילויות חיסכון מגוונות המחזירות עצמן במספר חודשים עד לשנתיים ולבסוף תחזוקת הישגי החיסכון.

דוגמאות ליישום החיסכון :

  • בקרת מערכות מיזוג אויר,
  • בקרת מערכות אויר צח,
  • שליטה על רמות תאורה במסדרונות,
  • התקנת גלאי נוכחות בכיתות ואולמות,
  • דילול רמות תאורה במקומות מרכזיים,
  • התקנת משנקים אלקטרוניים,
  • בקרת תאורת חוץ,
  • בידוד חללים וחלקי מערכת,
  • התקנת הצללות וציפויים לחלונות בקרת מחשבים ועוד.

לדברי ד"ר אופירה אילון, שעומדת בראש תחום סביבה במוסד שמואל נאמן ומרכזת פורום האנרגיה: "בקרית הטכניון רבתי מסתכמת צריכת החשמל השנתית בכ- 76 מיליון קילואט-שעה, ועלות חשבון החשמל השנתית היא כ- 32 מיליון ₪. אם ניישם את הפיילוט על הטכניון כולו נוכל להגיע לתוצאות מרשימות מאוד עם חיסכון של מיליוני שקלים והפחתה ניכרת בשימוש באנרגיה מזהמת. התוצאות שקיבלנו מלמדות שניתן להקטין הוצאות אנרגיה בצורה משמעותית מבלי לפגוע בצריכת האנרגיה הרצויה.
יש לציין כי בעקבות ההישגים בנושא החיסכון בחשמל ובנושאי פעילות אחרים של הקמפוס הירוק, הגיעו נציגי אוניברסיטאות נוספות בישראל למוסד שמואל נאמן כדי ללמוד מניסיון הפילוט בטכניון וליישמו אצלן.

מעונות סטודנטים

פעילות חיסכון נוספת המופעלת במעונות הסטודנטים בטכניון:  בכל דירות הסטודנטים בהן מותקנים מזגנים, מותקנת מערכת מנייה ממוחשבת ייחודית לקריאת המונים מרחוק וחיוב חודשי של הסטודנטים בצריכת האנרגיה – הסטודנטים משלמים את חשבונות החשמל הדירתיים. מערכת זו המותקנת כיום כ- 600 יחידות דיור מתוך כ- 1400 יחידות דיור וחוסכת כשני מיליון  ₪ בכל שנה.  פעילות נוספת של הפורום: במסגרת הסכם הפעלת גנראטורים עם חברת החשמל (חח"י) בו הטכניון מפעיל גנראטורים בזמני שיא ביקוש, ע"פ דרישת חח"י.