אודות

English

פרויקט הקמפוס הירוק בטכניון, המקודם זה למעלה מעשור על ידי מוסד שמואל נאמן, נועד להקנות ולהעצים ערכים בנושאי סביבה ושימורה בקרב קהילת הטכניון.

מאת: קרן-אור גרינברג

מטרת הפרויקט היא ביצוע מהלכים המקדמים את הסביבה הירוקה ברחבי הקמפוס, תוך התמקדות בעשייה, ולהעלות את המודעות הסביבתית של הסטודנטים, חברי הסגל והעובדים בקמפוס, מתוך הבנה כי מודעות כזו תמשיך להשפיע גם מחוץ לגבולות הקמפוס, בבתים ובמקומות העבודה העתידיים של מהנדסי העתיד.

הפרויקט מנוהל על ידי מועצת קמפוס ירוק (הממונה על ידי נשיא הטכניון) ומורכבת מנציגי הסגל האקדמי, מאנשי מפתח במנהלת הטכניון, וממנהלי אגפי בינוי ותחזוקה ומינהל, דובר הטכניון ועוד.

בנוסף, שותפים פעילים ומשמעותיים לעשייה הם אנשי אגודת הסטודנטים של הטכניון, אשר לוקחים חלק מלא בפעילות וביוזמה, ומקיימים פעילות סביבתית שוטפת ברחבי הקמפוס.

יו”ר המועצה היא פרופ’ טלי טל מהיחידה להוראת המדעים בטכניון. פעילויות ה”קמפוס הירוק” כוללות חינוך והגברת המודעות לסביבה, חסכון במשאבים (מים, אנרגיה, מיחזור וכו’), מניעת זיהום ועוד.

הקמפוס הירוק מרכז את מגוון הפעילויות הסביבתיות המתרחשות בקמפוס, ומהווה שופר תקשורתי ונקודת מפגש ליוזמות השונות ברחבי הקמפוס.

system

מתוך מצגת סוף קורס, סוגיות באקולוגיה של הנוף בישראל, של ד”ר דניאל אורנשטיין

פרויקטים מרכזיים בתחום זה שבוצעו במהלך 2011:

  1. במסגרת הפורום לחיסכון באנרגיה של אגף בינוי ותחזוקה בטכניון, מתבצעת פעילות מתמשכת לחיסכון בחשמל בפקולטות הבאות – חשמל, פיזיקה, מדעי המחשב, הנדסה אזרחית, מכון המים, ביולוגיה, הוראת המדעים, קנדה, מצב מוצק, ליידי דייויס (הנדסת מכונות), מרכז האנרגיה ובנין אולמן. כן ניתנת תמיכה בחיסכון במכונות ובתעשיה וניהול. פעילות חיסכון נוספת מופעלת בארבע השנים האחרונות במעונות הסטודנטים בטכניון- בכל דירות הסטודנטים בהן מותקנים מזגנים, מותקנת מערכת מנייה ממוחשבת ייחודית לקריאת המונים מרחוק וחיוב חודשי של הסטודנטים בצריכת האנרגיה – הסטודנטים משלמים את חשבונות החשמל הדירתיים. מערכת זו מותקנת כיום כ- 600 יחידות דיור מתוך כ- 1400 יחידות דיור וחוסכת כשני מיליון ₪ בכל שנה. סך החיסכון בפרויקט בכל רחבי הטכניון – 6,250,000 ₪ (מאז תחילתו בשנת 2007).
  2. קיום יום ירוק בקמפוס שמטרתו הגברת המודעות הסביבתית ויצירת אוירה תומכת למגוון הפרויקטים באמצעות הפנינג סטודנטיאלי עשיר. מבוצע על ידי אגודת הסטודנטים והרכז הירוק.
  3. שוק קח-תן לעידוד תרבות יד-שניה, מתקיים פעמיים בשנה על ידי אגודת הסטודנטים (אס”ט).
  4. קידום פרויקט החלפת תחבורה בקמפוס לרכבים חשמליים מקודם על ידי אס”ט, בתמיכת מוסד נאמן. נמצא בשלבי חתימת חוזה לקראת הכנסת רכבים חשמליים לשאטל טכניוני.
  5. טיפול בפסולת ברחבי הקמפוס ובמעונות – איסוף פסולת אלקטרונית, איסוף בקבוקים ופחיות לפיקדון, והפעלת מערך של קומפוסטרים במעונות הסטודנטים להפרדת פסולת אורגנית, תוך שיתוף פעולה עם מערך הגינון של הקמפוס.
  6. אירוח גורמים מחוץ לקמפוס להדגמת פרויקט קמפוס ירוק וחשיבותו.
  7. השתתפות בימי עיון והצגת הישגי הקמפוס.
  8. איפיון והגדרת אתר אינטרנט חדש לקמפוס הירוק, כחלק מפורטל הטכניון, נמצא כעת בשלב העלאת התכנים אל הרשת.