החממה החברתית בטכניון

החממה החברתית פועלת לקידום מעורבות חברתית בטכניון, מתוך תפיסה הרואה במעורבות החברתית את תפקידה השלישי של האקדמיה, לצד ההוראה והמחקר.

בלב הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי בטכניון שוכנת החממה. לא מדובר בשלוחה של הגן האקולוגי או במבנה מעבדה שניתן למצוא לרוב במבני הפקולטות, כי אם במרכז הוראה ומחקר מבוססי קהילה שמתבלט בנוף ההנדסי אליו אנו רגילים ממכוני המחקר בקמפוס. ייעוד החממה הוא להשפיע על העולם המקצועי ועל העולם האקדמי על מנת ליצור הבנה טובה יותר של החשיבות בעבודה עם קהילות, ולחנך את דור הסטודנטים למחויבות חברתית. יעדים אלו מוגשמים באמצעות שילוב מרכיבים חברתיים במסלול ההכשרה המקצועי של אדריכלים, מתכננים, מהנדסים ומדענים.

מטרות החממה

  • להוביל את תחום המחויבות והמעורבות החברתית בטכניון באמצעות תמיכה, ליווי, יעוץ ועידוד מנחים, סטודנטים וחוקרים לשלב מרכיבים חברתיים בהוראה ובמחקר.
  • להגביר את המחויבות החברתית של דור העתיד של מנהיגי העתיד, מקבלי ההחלטות ובעלי עניין מתוך האקדמיה ומחוצה לה.
  • להרחיב ידע מבוסס קהילה באמצעות הוראה ומחקר עם קהילות מגוונות.

בזמן הקצר מאז נוסדה בשנת תשע"ב על-ידי פרופ' רחל קלוש בעידוד המועצה להשכלה גבוהה ובתמיכתה, נוצרו ולבלבו בחממה מספר פרויקטים בפקולטה לאדריכלות בטכניון, שיצרו אינטראקציה ייחודית בין הסטודנטים לבין הקהילה המקומית. בין היתר לאחרונה זכו סטודנטיות לתואר שני במסלול לתכנון ערים שלי חפץ, רינת ריזקוב ודליה דומברובסקי, בפרס הראשון לעבודת סטודנטים מטעם איגוד המתכננים. הפרס הוענק בכנס הארצי של האיגוד שהתקיים בסוף פברואר. העבודה הזוכה לשם: "ויצמן: להתחבר, להתגורר, להיפגש" הציעה חידוש עירוני לקריית ים על ידי חיזוק המקום והעצמת הקהילה הקיימת, והוגשה במסגרת הקורס אסטרטגיות להתחדשות עירונית (אולפן 2) בקריית ים בסמסטר אביב 2014 בהנחיית פרופ' רחל קלוש, אדר' ניקי דוידוב ואדר' נאוה קיינר-פרסוב, כחלק מפעילות המעבדה העירונית של החממה החברתית.

 

רותי דונג, מנהלת החממה החברתית לדיור וקהילה, מובילה את פעילות החממה, שפועלת בשני אפיקים אקדמיים עיקריים: הוראה ומחקר.
בתחום ההוראה, החממה עוסקת בשילוב מרכיבים חברתיים וקהילתיים בקורסים קיימים, מסייעת בפיתוח קורסים חדשים, תומכת בעבודת חברי הסגל, הסטודנטים והחוקרים ומתווכת בעבודה מול הקהילות השונות.
בתחום המחקר, פועלת החממה לקידום מחקרים מבוססי קהילה, העושים שימוש בידע האצור בתוך הקהילות ועוסקים בשאלות הנובעות גם מהקהילות.

לצד ההוראה והמחקר, מקיימת החממה אירועים, ימי עיון וכנסים המעלים לדיון שאלות הקשורות למעורבות הסטודנטים בחיי היומיום, מידת השפעתם, שיתוף קהילות בתהליכי תכנון ועוד; החממה רוכשת ספרות מקצועית בתחומי עיסוקה ומעמידה אותה לרשות סטודנטים ומורים, מעניקה פרסים לעבודות מצטיינות בתחום התכנון החברתי ועוד. בנוסף, פועלת החממה כדי לגשר בין הקהילה לאקדמיה ובין ה"חברתי" ל"טכנולוגי", תוך עשיית שימוש בחדשנות טכנולוגית במטרה להנגיש את הפעילות והידע לקהל הרחב.

 

חיבור בין הנדסה לקהילה

באופן טבעי התחום של מעורבות ומחויבות חברתית מתחבר בקלות רבה לפקולטות כמו חינוך, עבודה סוציאלית וכו', ולכן עמד בפניהן אתגר לממש פעילויות אלו גם בטכניון. " אני חושבת שלטכניון יש יחוד מעצם היותו מוסד טכנולוגי, ובכך גם הייחוד של הפעילות.  לאחרונה למדנו שאונ' קורנל החליטה להשקיע 150 מיליון דולר בתחום הזה, ובנוסף, קבעה יעד לפיו כל סטודנט בקורנל יהיה מעורב בפעילות חברתית. מכאן אנו למדים שכל הפקולטות משתתפות בפעילות, וזה משמש עבורנו השראה".

מה החזון שלכם לגבי שילוב סטודנטים מהאקדמיה בפעילות החממה?

רותי דונג: "לאחר 4 שנות פעילות והתבססות בפקולטה לארכיטקטורה, פרופ' רחל קלוש – העומדת בראש החממה ואני אנחנו מרגישות שהחממה החברתית הצליחה להשפיע באופן משמעותי על הכשרתם המקצועית של הארכיטקטים והמתכננים לעתיד. זה זמן מצוין עבורנו להרחיב את הפעילות ולשתף פעולה עם פקולטות אחרות, גם כדי לשלב מחויבות חברתית בכל תחומי הידע הנלמדים בטכניון וגם כדי ליצור שיתופי פעולה בין-תחומיים. לטעמנו, הטכניון כמוסד מוביל החותר לפיתוח הון אנושי, מנהיגות ויצירת ידע, יכול להיתרם מהיציאה לשטח, המפגש עם הקהילות וההבנה שקיים ידע רב ערך המצוי בידי קהילות אלה".

במה שונה או ייחודית הפעילות שלכם לעומת פעילויות אחרות בארץ או בעולם?

רותי דונג: "המודלים שאנו מפתחים לשיתוף פעולה אקדמיה-עיר-קהילה מייצרים היזון חוזר ממנו נרתמים הסטודנטים, המרצים, מקבלי החלטות וכמובן התושבים. מחקרים שנערכו בתחום של ידע מבוסס קהילה מראים כי הפעילות משפיעה לחיוב על הישגי הסטודנטים, פיתוח מנהיגות וכישורים נוספים, משפרים את סיכויי קבלתם לעבודה והצלחתם בחייהם המקצועיים. גם על המרצים נמצאה השפעה חיובית, והפעילות מעניקה להם סיפוק ותחושת מימוש. ידע מבוסס קהילה הוא תחום מתרחב במוסדות המובילים בעולם. לדוגמה, פרויקט המעבדה העירונית בנשר מבוסס על מודל שלמדנו מאוניברסיטת אורגון. המרצה שפיתח את המודל יגיע בשנה הבאה לטכניון ואנו מחכות בקוצר לרוח לשתף עימו פעולה וללמוד מניסיונו".

לפרטים ועידכונים אודות הפעילויות בחממה ניתן לבקר באתר או בדף הפייסבוק